Vyhľadávanie   Ikona Facebook
Čo majú títo úspešní športovci spoločné?
Vedia, že tréning mentálnych zručností posúva ich výkonosť.

FUTBALISTA ROBO PICH A ŠPORTOVÁ DIAGNOSTIKA

Včera som absolvoval „pracovný výjazd“ do Žiliny, kde som mal dohodnuté stretnutia s mladými futbalistami ohľadne mentálnej prípravy a prezentáciu o športovej diagnostike s trénerom A-ka, A.Guľom. Okrem toho som videl zápas kategórie U-19, medzi žilinským výberom a Dubnicou. Zápas bol zaujímavý, divácky atraktívny a skóre 6:3 hovorí, že oku lahodiace akcie prevážili nezáživné bránenie :)

Táto návšteva nebola vôbec náhodná. V domácom tíme sa predstavili niekoľkí reprezentanti do 17rokov, ktorí sa pripravujú na MS tejto vekovej kategórie v SAE. Skvelé výkony Mira Káčera, Martina Slaninku a Lukáša Čmelíka bolo cítiť. Boli to hlavne oni, čo spravili herný a gólový rozdiel. Skvelý zápas odohral Lukáš Čmelík, ktorý bol autorom troch utešených gólov. Ako býva v Žiline zvykom, futbalové majstrovstvo si nenechali ujsť majiteľ MŠK pán Antošík , tréner A-ka A.Guľa, viceprezident SFZ K.Belaník a asistent trénera U-17 J.Bútora. Treba povedať, že práci s mládežou venujú v Žiline veľkú pozornosť, energiu a peniaze. Oprávnene mladými v mužstve dospelých sa to len tak hemží a projekt výchovy mládeže s postupným zapracovaním v „dospeláckom futbale“ príchodom trénera A.Guľu, naberá jasné kontúry a dynamiku. Tak trochu neplánovane som do svojho žilinského programu zaradil aj stretnutie a hodinový meeting s mladým a ambicióznym hráčom, hrdinom zápasu proti Slovanu, Róbertom Pichom. Ten využil ponuku našich služieb z projektu www.mojkouc.com a spravil si športovú diagnostiku, ktorá pracuje na báze farebno-slovných asociácii a odkrýva známe, ale hlavne dosiaľ nepoznané silné stránky a potenciál športovca. V družnej debate, som Robovi vysvetlil všetky namerané hodnoty, čo znamenajú, aký vplyv majú na jeho výkon a hlavne ako to ďalej rozvíjať. Všimol som si, že Robo bol sám prekvapený, čo všetko sa vie futbalista-športovec o sebe dozvedieť a akú úlohu v tom zohráva jeho podvedomie.

Je fajn, že viacerí mladí tréneri vedome zapracúvajú do svojich futbalových tréningov veci z mentálnej prípravy. Myslím, že A.Guľa je jeden z prvých v rámci nášho vrcholového futbalu a na jeho rukopise je to poznať. Potom s tým nemajú problém ani samotní hráči, ktorí cítia, že im to pomáha stabilizovať a zvyšovať ich výkon. Chcem veriť, že podobných príkladov bude stále viac a že náš šport napriek zložitým ekonomickým podmienkam bude napredovať.

Som presvedčený, že tam, kde sa stretnú rovnako dobre kondične, technický a taktický pripravený súperi, zvíťazí ten, kto bude na tom lepšie nastavený v „hlave“. A preto, nepodceňujme túto formu prípravy a poďme trénovať „hlavu“. Nie je to nič ťažké, nič zložité, len to chce tiež svoj čas, trpezlivosť a ochotu spraviť niečo navyše :)

Miro Mackulín, mentálny tréner, športový kouč a tímový poradca

Diskusia k článku

Žiadny komentár.
Názov príspevku:
Vaše meno:
Váš e-mail:
Citáciu urobte predsadením > pred každý riadok citovaného textu (napr. z iného príspevku).
Antispam: 1 + 2 =