Vyhľadávanie   Ikona Facebook
Čo majú títo úspešní športovci spoločné?
Vedia, že tréning mentálnych zručností posúva ich výkonosť.

Na čo má vlastne tento projekt slúžiť?

Odpoveď je v týchto príbehoch:

1. Ostaň v hre – nevzdávaj sa

Raz prišli novinári k slávnemu automobilovému pretekárovi domov a čakali, že bude mať v celom dome vystavené svoje cenné trofeje. Boli sklamaní, že objavili len jednú staršiu trofej. Preto sa ho opýtali, prečo si vystavil práve túto. A Jackie Stewart im odpovedal, že práve táto je preňho tá najvzácnejšia, lebo práve ona z neho spravila veľkého pretekára. A rozpovedal im príbeh zo svojich začiatkov. Zúčastnil sa pretekov a po nevydarenom štarte chcel v polovici pretekov odstúpiť, lebo sa pohyboval v poli porazených na 6 mieste. Ale v tom momente sa začali diať zvláštne veci. Pretekári pred ním z rôznych príčin urobili nejakú chybu, či odstúpili a on došiel do cieľa ako víťaz. A toto Poznanie, že v pretekoch treba vytrvať za každých okolností až do konca z neho urobilo jedného z najlepších pretekárov všetkých čias.

jackie-stewart_1351500cStewart_73_Sth-Africa_01_bcJackie_Stewart1968 belgian gp - jackie oliver (lotus-ford)

2. Buldočia húževnatosť

Prebiehala 90 minúta zápasu finále Ligy Majstrov medzi Bayernom Mníchov a Manchestrom United. Stav bol 1:0 pre Bayern a rozhodca nastavil 3 min. Analytici zápasu a neskôr aj samotní hráči potvrdili, že hráči Bayernu už vtedy začali s oslavami, s rôznymi gestami smerom k divákom a prestali sa koncentrovať na hru. Usporiadatelia dokonca vystavili aj víťaznú trofej so stuhami Bayernu. Všetky tieto atribúty zmobilizovali hráčov anglického majstra k nasadeniu posledných síl a k nevídanému obratu. Za posledné 2 minúty nastaveného času strelili 2 góly a tešili sa z víťazstva. Nielen, že hrali a vytrvali až do konca, ale ich viera vo víťazstvo slávila úspech.

manchester-unitedManchester-United-celebra-001ManchesterUnited05man-united-win-european-cup

3. Správna chémia v družstve

Moja osobná skúsenosť. Som súčasťou jedného zmiešaného družstva, ktoré hrá mestskú volejbalovú ligu. Naša ženská časť je zložená zo skúsených bývalých volejbalistiek. Mužská časť je tvorená staršími hráčmi, ale bývalými futbalistami, nie volejbalistami. Naším cieľom je stále užiť si zápas za „každého počasia“ a odmenou je „víťazný tanček a pozápasové posedenie“. Tešíme sa a povzbudzujeme po každom bode a podržíme sa po každej chybe. Otvorene treba povedať, že kvalitatívne máme hráčsky káder slabší ako dalšie 3–4 družstvá, ktoré sú vyšperkované výbornými volejbalistami. Ale výsledkovo si počíname skvele. Minulý ročník sme absolvovali všetky zápasy bez prehry a teraz sme tesne pred úspešnou obhajobou víťazstva. Všetci sa čudujú, ako je to možné? My vieme, že sme správne vyskladaný tím, všetci vedia, aké majú poslanie, poznajú svoje miesto v tíme a čo dávajú tímu. Pracujeme na mentálnej stránke, preto zvládame krízové a vypäté situácie. To nám dáva krídla a sebavedomie, ktorým prevyšujeme ostatných.

volej-1volej-2avolej-3volej-4

4. Orientovať sa na cestu

Jedno futbalové mužstvo v Anglicku sa niekoľko sezón potýkalo so stratou formy. Išli od jednej prehre k druhej, atmosféra v kabíne bola napätá, manažér – tréner bol zúfalý, menil zostavu každý zápas, vyžadoval od hráčov prísnu disciplínu, udeľoval pokuty, kupoval a predával hráčov, menil taktiku a stratégiu, nakoniec rezignoval. Svoje správanie zmenil, bol na hráčov milý, vľúdny, ale nič nepomáhalo, výsledky sa nezlepšili, mužstvo zostúpilo do nižšej súťaže a tak sa zmieril s myšlienkou, že je to „futbalový osud“.

Majiteľovi klubu došla trpezlivosť a nakoniec pristúpil k nepopulárnemu opatreniu – výmene trénera. Ale po viacerých zbabraných sezónach zohnať trénera bolo viac ako ťažké. Do tejto práce sa nechcelo nikomu. Tesne pred začiatkom novej sezóny sa na prekvapenie všetkých majiteľovi klubu prihlásil človek, ktorého nikto z futbalových kruhov nepoznal. A ani nemohol. Nemal potrebné futbalové vzdelanie trénera a navyše nikdy futbal nehral. Predstavil sa, že je kouč a že sa pokúsi do dvoch mesiacov zmeniť výsledky jeho tímu, ale nie je lacný. Majiteľ nemal na výber a prikývol. Kouč začal so svojimi zverencami pracovať. Na počudovanie všetkých hráči prestali tak intenzívne a často trénovať futbalové veci, tréningy neboli o pokynoch, drile a napätí. Na podnet kouča sa začalo viac komunikovať. Po prvých sedeniach a cielených rozhovoroch začalo sa meniť správanie hráčov, atmosféra v kabíne bola uvoľnená a herná disciplína sa na počudovanie všetkých zlepšila. A div sa svete, mužstvo začalo vyhrávať. Opäť zavládla eufória a diváci sa vrátili na tribúny. Po dvoch mesiacoch úspešnej práce sa prišiel kouč rozlúčiť s majiteľom, ktorý sa ho spýtal, čo je dlžný? Kouč z ľahkosťou v hlase povedal, že jeho pláca je 20 000 libier. Majiteľ sa začudoval nad výškou sumy a požiadal kouča, aby mu rozpísal túto sumu. V nej stálo: 20 libier – papier a perá, 19 980 libier – vedieť sa správne pýtať, veriť v potenciál hráčov, orientovať sa na cestu, nie na výsledok.

Verím, že sa budeme spoločne tešiť z množstva zaujímavých príbehov, ktoré budú potvrdzovať skutočnosť, že kvalitný športový výkon je podmienený nielen dobrým kondičným, technickým a taktickým tréningom, ale dôležitou súčasťou cesty k úspechu je aj mentálny tréning. Ten pripraví hráča na zvládanie stresu, výziev, emócii a zvýši jeho sebavedomie, zodpovednosť a postoj víťazov. Pridaj sa k nám!

Diskusia k článku

Žiadny komentár.
Názov príspevku:
Vaše meno:
Váš e-mail:
Citáciu urobte predsadením > pred každý riadok citovaného textu (napr. z iného príspevku).
Antispam: 1 + 2 =