TEAMWORK

Dnes sa budem venovať „teamworku-tímovej práci“, ktorá je veľmi dôležitá v športe, rozhoduje o úspechu, či neúspechu klubu, kolektívu, či športovca.

Na teamwork sa môžme pozerať z viacerých uhlov pohľadu. V praxi „širší teamwork“ znamená napríklad pri futbalovom mužstve prácu počnúc manažmentom klubu, ktorý nastaví pravidla fungovania, rieši personálne, finančne a materiálne zabezpečenie klubu. Hovorí sa, že „ryba smrdi od hlavy“…a práve veľakrát aj v našich podmienkach sa potvrdzuje toto porekadlo. Aká je vysielaná energia od majiteľov a manažmentu, tak sa to prejavuje na samotnom chode klubu, v dobrom aj zlom, tak ho vníma okolie. Ďalej do širšieho teamworku patrí tiež realizačný tím, ktorý pozostáva z trénera, asistentov, kondičného trénera, niekde aj mentálneho trénera, vedúceho mužstva, kustóda, masérov, lekárov, fyzioterapeutov a dalších…Aj títo ľudia prijímajú a vysielajú energiu prostredníctvom tréningov, rozhovorov smerom k médiam, taktikou, systémom práce, starostlivosťou o hráčov, regenerácie a pod. Je v drvivej väčšine smerovaná k samotným hráčom, ale aj k súperom, či divákom. A dostávame sa k poslednému, ale najdôležitejšiemu článku teamworku a to k samotným hráčom. Oni sú na ihrisku tými „videnými“, ktorí prezentujú navonok prácu a chod celého klubu. Z ich herného prejavu sa dá veľa vyčítať. Je pravda, že team tvoria jednotlivci, ale ak nie sú správne vyskladaní, nemajú, či nepoznajú spoločný cieľ, neťahajú za jeden koniec povrazu, tak darmo, môžu to byť sebe lepší športovci, nikdy nedosiahnu veľké úspechy. Ja zvyknem hovoriť, že sme taký silný, ako je náš najslabší článok v mužstve. Ak všetci poznáme svoje právomoci a kompetencie a sme spokojní s pridelenými úlohami, len vtedy môžeme vyskladať víťaznú mozaiku, ktorá bude dosahovať skvelé výsledky.

Uvediem príklady: Z posledných zápasov našej futbalovej reprezentácie je vidieť, že náš úspešný tím z minulej kvalifikácie sa nejako zasekol, niečo v teamworku nefunguje. Môžu to byť vzťahové otázky, medzi hráčmi, trénermi, forma, zranenia, zázemie, chýbajúci štadión, nemáme svoj futbalový domov…Nato budú odpovedať odborníci, budú to analyzovať, rozoberať. V každom prípade veľká škoda, že sme našu účasť na veľkých futbalových podujatiach nepredĺžili, potrebovali by sme to, ako soľ. Nevadí, je to už minulosť a treba hľadieť dopredu, veriac, že sa z tejto negatívnej skúsenosti poučíme…

Opačným príkladom je môj zážitok, ktorý som mal možnosť vidieť v Salzburgu v podobe vystúpenia svetoznámeho Cirque du Soleil –Slnečného cirkusu. Nič úžasnejšie som ešte nevidel. Dvojhodinové vystúpenie som si neskutočne užil. Okrem umeleckej hodnoty, bol to neskutočný, športový výkon a tam som si uvedomil, čo znamená skutočný teamwork. Na parkovisku pred SalzburgArénou som narátal 25 kamiónov, ktoré doviezlo všetko potrebné na vystúpenie. Všetko klapalo na sekundu presne. Asi 70 účinkujúcich podávalo špičkové športové výkony, pri ktorých sa tajil dych. Tam v 15 metrovej výške sa museli spoliehať jeden na druhého, keď bez istenia predvádzali krkolomné kúsky. Tam sa chyba nevypláca, znamenala by fatálne následky, na rozdiel napr. od pokazenej prihrávky vo futbale. Určite aj preto, každý účinkujúci, ale aj obslužný personál, hudobníci, zvukári, osvetľovači, či kulisári pracovali na 100%, nič nepodceňovali, ani nepreceňovali. Po tomto vystúpení som si prial, aby všetci slovenský športovci mohli vidieť tento teamwork naživo. Som presvedčený, že výkon každého mužstva, či športovca by stúpol o veľa, nehľadiac na góly, body, či sekundy…

Páčil sa Vám článok? Prepošlite ho ďalej: